TÄNA, 3.septembril käis Terviseteraapia psühholoog ja Sensoa lipusüsteemi koolitaja Kristel Päll külas Vikerraadio Huvitaja otsesaates, kus koos saatejuht Krista Taimega arutati laste ja noorte seksuaalkäitumise teemadel.
Arutelu all oli peamiselt küsimus- Mis on seksuaalkäitumises eluterve ja loomulik, mis aga sobimatu või lausa lubamatu? Tihti on vanemad ja õpetajad segaduses ega tea, kuidas reageerida, millal reageerida ja millal mitte. On olemas juhend laste ja noorte seksuaalkäitumise hindamiseks - Sensoa Lipusüsteem.
Saade on järelkuulatav Vikerraadio kodulehelt: https://vikerraadio.err.ee/1126102/huvitaja-laste-ja-noorte-seksuaalkaitumine-ja-kasvatus
Belgias seksuaaltervise kompetentsikeskuses Sensoa väljatöötatud tõenduspõhine programm (https://www.flagsystem.org/) sisaldab nii laste seksuaalkäitumise hindamiskriteeriume, eakohaseid seksuaalkäitumise arengu tabeleid: mis on normaalne, mis on sobimatu ja mis on lubamatu käitumine ning seda mitte ainult laste, vaid ka laste ja täiskasvanute vahel.
Lisaks sisaldab Lipusüsteem reageerimisjuhiseid juhuks, kui täiskasvanu märkab lastevahelist sobimatut või lubamatut seksuaalkäitumist. Koolitusel tutvustame abistavat materjali, milles on teoreetiline ja piltmaterjal juhtumite hindamiseks.
Täiskasvanutel on sageli raske lastega seksuaalkäitumisest rääkida. Lipusüsteemi rakendamist asendushoolduses, haridusasutustes ja muudes valdkondades on uuritud Genti Ülikoolis, Belgias. Uurimine näitas, et spetsialistid olid selle abil paremini valmis laste seksuaalkäitumist hindama ja sellest laste ja noortega rääkima. Lipusüsteem aitab spetsialistidel toetada laste ja noorte tervet seksuaalkäitumist.
Laste ja noorte seksuaalkäitumiseks on väljatöötatud 6 kriteeriumi: nõusolek, vabatahtlikkus, võrdsus, ea- ja arengukohasus, taustasobivus ja eneseaustus, mis annavad siis spetsialistile võimaluse hinnata, kas ja kuidas antud seksuaalkäitumine nendele kriteeriumitele vastab ning sellest tulenevalt otsustada edasine reageerimine ja käitumine.
Lipusüsteem tähendab siis seda, et lapse/noore seksuaalkäitumisele antakse hinnang värvilise lipu näol (Roheline lipp: sobiv eakohane seksuaalkäitumine, kollane lipp: ebasobiv seksuaalkäitumine, punane lipp: lubamatu seksuaalkäitumine, must lipp: täiesti lubamatu seksuaalkäitumine) ning õppematerjalides on ka välja toodud, millised võiksid olla järgmised sammud erinevate lipuvärvide puhul.
Sensoa Lipusüsteemi koolitusi koordineerib Sotsiaalkindlustusamet koostöös Tervise Arengu Instituudi ja Justiitsministeeriumiga. Lipusüsteemi koolitusi on võimalik tellida MTÜ VAITER koolitajatelt aadressil www.vaiter.ee.