📖 OKTOOBRI RAAMATUSOOVITUS 📖
“Ajust ja arust” autor Jaan Aru
Oktoober on esimene tõsine sügiskuu, mil väljas on juba üsna pime ning sombune, inimesed on oma suvise rütmi välja vahetanud pigem tavapärase töörütmi vastu. Lisaks keeratakse ka oktoobris kella, mis on palju arutelu pakkunud. Käesolev raamat ei räägi küll kella keeramise mõjust, kuid kirjeldab Jaan Arule omases veidi humoorikas, põnevas ja tavalisele lugejale piisavalt arusaadavas keeles meie aju funktisoneerimisest. Huvitav lugemine pimedatel õhtutel igal juhul.
Raamatu autor Jaan Aru on ajuteadlane, kes on Eestis andnud väga suure panuse ajuteaduse populariseerimiseks. Ta on väga tunnustatud ja tuntud uurija, kelle uurimisvaldkonnaks on peaaegu kõik, mis on ajuga seotud. Käesoleva raamatu eesmärgiks on panna inimesi mõtlema, miks meil on just selline aju nagu meil on ning mis on selle võimalused.
Autor püüab lugejale selgitada ja kaitsta seisukohta, et meie teadvus ja "hing" on ajus. Kõik kirjeldused ja näited on elust enesest võetud. Raamatus on toodud näiteid selle kohta, miks 3.aastased jonnivad ja käituvad justkui võimatult; miks ei ole suudetud luua veel inimesele vastavat tehisintellekti; miks ei ole ajuteaduses telepaatia võimalik ning mis asi on ikkagi kehaväline kogemus; miks me pidevalt langeme sotsiaalmeedia piltide sirvimise kütkesse; miks meile tundub, et kui teeme mitut asja korraga, et siis oleme produktiivsemad jne. Raamatus on välja toodud mitmeid võrdlusi teiste ajudega olenditega ning iga lugeja saab vaid kinnitust, et me oleme inimesed just eelkõige tänu oma ajule ning võime tunda uhkust, et täna ei ole teadaolevalt meist targemaid elusolendeid.
Terve pikk peatükk on pühendatud unele, selle funktsiooni otsimisele ja vajalikkusele. Ja lisaks põnevatele näidetele on raamat ka väga praktiline. Nimelt viimane peatükk keskendub sellele, millisel viisil saab iga inimene oma aju toetada, et elukvaliteet ja näiteks tööalane sooritus oleksid maksimaalsed.