Raamatusoovitus Terviseteraapia spetsialistide poolt #11

IMG 4044 📖 NOVEMBRI RAAMATUSOOVITUS 📖 IMG 4049

 “Nii palju tundeid. Mida nad kõik tähendavad?” autorid Jennifer Moore-Mallinos ja Gustavo Mazali

 

Tõeline kaamos on jõudnud me maale. Ilmselt ei ole kellegi tundeid ja tujud sellest pilkasest pimedusest puutumata jäänud. Seekordne raamatusoovitus on pärit küll lasteraamatute riiulist, kuid ükski täiskasvanu ei peaks sellest mööda vaatama. Novembrikuu raamatusoovitus käitleb 44 erinevat tunnet, millest lugeda, mõelda ja arutleda. 

 

 

 

 

Käesolev raamat on eeskätt mõeldud väikestele lastele, et aidata neil mõista, et on väga palju erinevaid tundeid, aidata neil aru saada, millal lapsed ise ühel või teisel hetkel erinevaid tundeid tunnevad ning mida nende tunnetega peale hakata. On väga oluline arendada nii täiskasvanute kui ka laste emotsionaalset sõnavara, et meil oleks lihtsam iseendast ja teistest aru saada. On palju rohkem tundeid kui lihtsalt rõõm ja kurbus ning viha. Näiteks naeratuse taga võib olla nii rõõm, õnnelikkus, üllatus, erutus, kui ka põnevus, või hoopis pisarate taga võib peituda kurbus, valu, viha, ärritus, pahameel. 

Raamatus on käsitletud 44 erinevat tunnet, mille kohta on kirjutatud väikesed jutukesed ning konteksti loomiseks juurde joonistatud väga ilmekad ja pilkupüüdvad illustratsioonid. Seega sobivad jutud ka näiteks unejutuks, sest on piisavalt lühike, kuid annab ainest aruteluks tunnete üle. 

IMG 4047

Lastega seda raamatut lugedes on väga oluline arutleda loetud tunde üle. Kasutada võiks näiteks küsimusi: Kas see tunne oli sulle tuttav? Millal sina end niimoodi oled tundud? Milline olukord sulle on sellise tunde tekitanud? Kas sa tead veel kedagi, kes on end sedasi tundnud? Kuidas sa aru said, et sinul või sellel teisel inimesel oli selline tunne? Ära ei tohiks unustada ka küsida, kuidas laps ise end täna tundnud on. Millised tunded on tal päeva jooksul olnud? Mis tekitab talle head tunnet? Mida ta teeb kui tal on hea tunne? Mida ta teeb siis kui tuleb peale muretunne?

Kogu selle vestluse juures ei tohiks ära unustatda, et vestlust juhtiv täiskasvanu peaks ka iseenda tundeid avama ja neile nimetusi andma. Kui laps ei ole valmis vestluses küsimustele kohe vastama, siis tasukski alustuseks ise enda esitatud küsimustele vastata avatult. On oluline meeles pidada, et kõik tunded on olulised ja tegelikult head. Ühtegi lapse tunnet ei tohiks tühistada või pisendada. 

IMG 4045

© 2018 Terviseteraapia OÜ