UUS PÕNEV KOOLITUS- Lipusüsteemist koostöös MTÜ VAITERIGA

IMG 3158Peale pikka suvepuhkust käis Terviseteraapia psühholoog Kristel Päll Vinni Perekodus läbi viimas üht uut põnevat koolitust. Koolitus sai toimuma koostöös meie hea partneri MTÜ VAITER töökate spetsialistidega.

 

Koolituse teemaks oli laste ja noorte seksuaalsus. Käsitlemise alla tulid teemad nagu laste areng läbi Sigmund Freudi teooria, kiindumussuhe ja kiindumushäire, seksuaalsus, seksuaalharidus, väärkohtlemine. Ja kogu koolituse krooniks oli väga praktiline, Eestis aina enam kasutust leidev Lipusüsteem.

 

 

Väljavõte koolitusest: "Seksuaalsuse tähendus on laste ja täiskasvanute jaoks erinev. Täiskasvanud hindavad laste käitumist sageli enda seksuaalsusest, oma kogemusest lähtuvalt. Igaüks, kellel laste ja noortega tegemist, on ühtlasi seksuaalkasvataja – ta annab edasi selle, kuidas ta ise inimese seksuaalsust tajub (imelise/kaunina või häbiväärse/vastikuna), oma nägemuse soorollidest, lähedusest, sallivusest, naudingust. Täiskasvanuna aita lapsel kasvada seksuaalselt terveks inimeseks, kelle jaoks on loomulik olla teise inimese lähedal ning oma keha ja lähedust nautida." 

Koolitusel osales Vinni Perekodu 6 perevanemat ja ka juhataja. Ettevalmistatud pikast slaidiprogrammist sai spikker koolitajale endale. Kuid see võimaldas läbi viia koolitus vetlusringina, mis muutis selle koolituse veelgi intensiivsemaks ja kindlasti aitas teemadest paremini aru saada.

Koolituse alguses on ikka tavaliselt kombeks uurida, milline on koolitusel osalejate häälestus ja valmisolek, eelnev teadmine antud teemaga. Eestlastele omase tagasihoidlikkusega kõlas justkui ühest suust, et osalejatel puudub või on äärmiselt väike kokkupuude laste ja noorte seksuaalsuse teemaga. Koolituspäeva käigus tõdesime aga, et igaühel oli mitmeid näiteid ja juhtumeid, mida arutada ning tegelikult oli nende kogemuste pagas ka neile endile üllatuseks suurem kui osati arvata.

Päev oli pikk, kuidas äärmiselt sisukas. Koolitusel osalenute tagasisidest võis kuulda, et nad said palju praktilisi näpunäiteid ja nõuandeid, mida töös oma noortega kasutada. Hea meel oli tõdeda, et Sensoa Lipusüsteem võeti soojalt vastu ning see pakkus kuulajatele palju huvi. Ma olen veendunud, et järgmine kord, kui koolitusel osalejad peavad noortega vestlusi pidama, siis nende vestluste ülesehitus on palju enam lahendusele orienteeritud ning oluliselt vähem on kuulda hinnanguid. Seda ikka selleks, et noortel tekiks arusaam, et missugune osa nende käitumisest on vastuvõetav ning mis ei ole lubatud.

Maailma Terviseorganisastioon (WHO) on laste seksuaalsuse kohta välja toonud: "Seksuaalharidus peab algama võimalikult vara. Eakohane seksuaalharidus toetab ja kaitseb lapse arengut. Õigus saada haridust ja teavet oma keha, tunnete ja suhete kohta on lapse inimõigus!"

Seega on väga oluline igasuguse muude haridusteemade kõrval rõhku panna ka laste seksuaalharidusele ning tunne, et see on liiga vara, on vaid täiskasvanute tunne ega pruugi peegeldada laste vajadusi ja huve. Lipusüsteemi koolitust on võimalik tellida läbi MTÜ VAITER (www.vaiter.ee) või meiega otse ühendust võttes See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.IMG 3160 

© 2018 Terviseteraapia OÜ